آزادسازی تپه تاریخی ازبکی البرز در شهرستان نظرآباد

راه‌اندازی اولین موزه مردم شناسی در البرز

فردیس نیوز - مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز گفت: با تلاش مسئولان و پس از 19 سال تپه تاریخی ازبکی البرز در شهرستان نظرآباد آزادسازی شد.

 به گزارش فردیس نیوز ، عبدالناصر میرچی اظهار کرد: براساس توافق‌نامه به عمل آمده با مصرف این مکان و اداره‌کل میراث فرهنگی پس از 19 سال این تپه تاریخی آزادسازی شد.

وی با بیان اینکه این تپه باستانی 8 هزار سال قدمت دارد افزود: با توجه به اینکه این تپه تاریخی دارای ارزش گردشگری است لذا اقدامات لازم برای توسعه گردشگری دراین مکان نیز اندیشیده خواهد شد.

این مسئول با تأکید بر اینکه سه‌شنبه هفته گذشته و طبق قرارداد و توافقنامه‌ای بدون پرداخت هزینه از سوی دولت، این تپه به سازمان میراث فرهنگی بازگردانده شد،‌ بیان داشت: تپه ازبکی قدمت 8 هزار ساله داشته و بزرگترین دژ تاریخی در فلات مرکزی کشور محسوب می‌شود.

به گفته وی اولین خشت دست‌ساز بشر در این تپه باستانی شناسایی شده است.میرچی در بخشی دیگر از سخنان خود یکی از مهمترین اولویت‌های سازمان میراث فرهنگی کشور را در خصوص این اثر تاریخی، ثبت جهانی این اثر باستانی عنوان کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی البرز در ادامه سخنان خود از آزادسازی 30 هکتار از اراضی کاخ مروارید در کرج خبر داد و گفت: هم‌اکنون اراضی این مکان به صورت امانی به میراث فرهنگی واگذار شده است.

میرچی یکی از مهمترین اقدامات در دست انجام این اداره‌کل را تلاش برای به ثبت ملی رساندن آثار طبیعی و تاریخی جاده چالوس عنوان کرد و افزود: با توجه به اهمیت گردشگری جاده کرج - چالوس، ثبت آثار این منطقه برای پیشگیری از تخریب و نابودی ضروری محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه در این محور آثاری چون هفت چشمه، کاخ ناصری در شهرستانک، تکیه سپهسالار، غاریخ مراد و ... وجود دارد لذا این جاده دارای ویژگی‌های منحصر به فرد است.

راه‌اندازی اولین موزه مردم شناسی در البرز

مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز در بخشی دیگر از سخنان خود راه‌اندازی موزه مورد شناسی در استان البرز و در شهرستان طالقان را از دیگر برنامه‌های این اداره‌کل عنوان کرد و افزود: در نظر داریم با برنامه‌ریزی‌های دقیق و اصولی اولین موزه مردم‌شناسی را در این استان و در شهرستان طالقان راه‌اندازی کنیم.

به گفته میرچی این موزه قرار است در راستای یک تفاهم‌نامه صورت پذیرد و در این راستا اولین موزه مردم‌شناسی در حمام تاریخی شهرک طالقان راه‌اندازی خواهد شد.

وی یکی دیگر از اقدامات در دست انجام این اداره‌کل را تلاش برای راه‌اندازی موزه در کاخ موزه سلیمانیه عنوان کرد و اظهار داشت:به زودی این کاخ موزه نیز بازگشایی خواهد شد.

میرچی در ادامه سخنان خود یکی از مهمترین مشکلات سازمان میراث فرهنگی را وجود خلاهای قانونی عنوان کرد و گفت: متأسفانه قوانین موجود در این سازمان مربوط به سال 1309 است و نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای فعلی باشد.

وی ادامه داد: قوانینی که میراث فرهنگی و گردشگری در کشور دارد کافی نیست حتی برای ثبت حریم‌ها کفایت نمی‌کند و باید این قوانین در شورای عالی میراث فرهنگی بررسی و پس از بازنگری به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.

مدیرکل میراث فرهنگی البرز در ادامه این نشست خبری به ایجاد اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی تأکید کرد و گفت: در استان البرز با توجه به جذابیت‌های بسیاری که دارد می‌توانیم با راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی در افزایش گردشگران اقدامات لازم را انجام دهیم.

منبع : فارس 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه