مرکز مشاوره بیماری های رفتاری در فردیس راه اندازی شد

انحراف از معیارهای اخلاقی و اجتماعی، راه انتقال بیماری ایدز را تغییر داده است

فردیس نیوز- مرکز مشاوره بیماری های رفتاری فردیس با خدماتی از جمله مشاوره درمانی و روانشناسی، آزمایشگاه و غیره با حضور امام جمعه،  فرماندارو مدیران شهری  در مرکز بهداشت فردیس راه اندازی شد.

به گزارش فردیس نیوز، در این مراسم رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فردیس گفت: باتوجه به ضرورت تشخیص بیماری های رفتاری از جمله ایدز در مراحل اولیه و مراقبت های ویژه فردی و گروهی  برای کنترل و جلوگیری از انتقال آن، با تأکید معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی، در اسرع وقت و به صورت اضطراری مرکز مشاوره بیماری های رفتاری در بخشی از مرکز بهداشت فردیس راه اندازی شد.

دکتر محمدرضا ترابی با اشاره به مصوبه کمیته امنیت و سلامت غذایی در خصوص احداث این مرکز توسط شورا و شهرداری فردیس، افزود: براساس این مصوبه قرار بود ساختمان مرکز مشاوره بیماری های رفتاری توسط  شورا و شهرداری فردیس در بخشی از مرکز بهداشت به مساحت 150 مترمربع احداث شود. اما با توجه به وقایع اخیر و آتش سوزی ساختمان شهرداری، گفته شده این درخواست باید دوباره به شهرداری ارائه شود که امیدواریم در این خصوص همکاری لازم صورت گیرد.

 وی آگاهی بخشی و آموزش را مهمترین راه پیشگیری از بیماری های رفتاری دانست و افزود: در اغلب کشورهای پیشرفته میزان شیوع بیماری ایدز کاهش یافته اما در برخی کشورها از جمله ایران، همچنان پر خطر است.  طبق  آمار، در کشور ما 60 هزار نفرمبتلا به این بیماری وجود دارد که  تنها 15 هزار نفر برای درمان مراجعه می کنند؛  در حالیکه آگاهی بخشی عمومی و فردی و ارائه خدمات از طریق مراکز بیماری های رفتاری می تواند در شناسایی و کنترل این بیماری نقش مؤثری داشته باشد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فردیس در ادامه گفت: در گذشته درصد انتقال بیماری ایدز  از طریق تزریق و سرنگ های آلوده  بسیار بالا بوده که طبق بررسی های انجام شده و با توجه به اقدامات بهداشتی صورت گرفته، این میزان به یک سوم رسیده است. اما در حال حاضر به دلیل انحراف از معیارهای اخلاقی و  اجتماعی، میزان انتقال جنسی از 18 درصد به 29 درصد افزایش یافته است. انتقال از طریق فرآورده های خونی صفر است و انتقال از طریق مادران باردار نیز از 1.7 به 2.7 رسیده است.

وی ایجاد مراکز DIC  و زنان آسیب پذیر را از جمله اقدامات بهداشتی مؤثر  شبکه بهداشت در کنترل بیماری ایدز دانست و افزود: اگرچه 30 درصد بیماران مبتلا به این بیماری ناشناخته هستند و آمار دقیقی از آنها در دست نیست اما با همکاری همه مسئولان و دستگاه ها می توان بیماران  و رفتارهای پرخطر را کنترل کرد.  

 

 

 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه