فردیس جزیره ای برای آزمون و خطا(بخش دوم)

موشکافی وضعیت مدیریتی فردیس از آغاز تا کنون

فردیس نیوز- ابتداي سال ٩٢بود كه عليرغم بسياري از مخالفتها، استاندار وقت البرز اعلام كرد كه بر اساس مصوبه هيات دولت فرديس شهرستان شده است.با گذشت بیش از یکسال از شهرستان شدن فردیس ابراهیم کسائیان و محمد مهرور در سمت  فرماندار و نماینده دولت در شهرستان منصوب شدند.

مخلص كلام وقتي مهرور به مرحله پختگي رسيد جاي خود را به مهندس علي زماني داد.

مديري كه بر خلاف فرماندار قبلي سابقه درخشاني در مديريت و فرمانداري داشت.

انتخابي كه موجب خوشحالي بسياري شد.

صراحت كلام و جديت در تصميم گيريها از نشانه هاي بارز مهندس علي قنبر زماني بود.

فرمانداري كه با هيچ مديري شوخي نداشت و با بركناري معاون برنامه ريزي و مالي خود در قدم اول اين هشدار را به همه داد كه يا در راستاي اهداف كار كنيد و يا بركنار خواهيد شد.

در همين راستا بود كه برخي از مديران ادارات نيز جابجا شدند.

اوج سياست مهندس زماني در تعامل با نخبگان و بزرگان شهرستان بود كه توانست در زمان كوتاهي مقبوليت خود نزد آنها  را بدست آورد.

هر چند ملاحظه كاري در برخي موارد و تعلل در تصميم گيري وی اندكي نگران كننده بود اما در كل دوره فرمانداري ايشان پر بار و خوب بود.

اما وقتي كه همگان به روند رو به رشد فرديس اميدوار بودند به ناگاه در تصميمي عجيب اعلام شد كه مهندس زماني فرماندار ويژه كرج شده است.

باید قبول کرد که شهرستان فردیس نه تنها موقعیتی ویژه در استان البرز دارد بلکه به دلیل شرایط خاص جغرافیایی، جمعیتی و اجتماعی،  یکی از نقاط ویژه کشور است.

هنگامی که یک منطقه ارتقاء پیدا می کند، خواسته ها و امکانات نیز افزایش خواهد یافت.

یک ساختمان اگر از ابتدا با پی ریزی نادرست ساخته شود، به آن هیچ اعتمادی نیست و فردیس اکنون همچون جزیره ای از ساختمان های کج و بدون استحکام در حال آماده شدن است.

چرا در دولت تدبیر و امید با وجود خواسته های فراوان مردم شهرستان و انعکاس تمامی نیازهای به حق مردم، جایی برای نگاه دلسوزانه به شهرستان فردیس وجود ندارد؟

پس از جابجایی مهندس زمانی از گزینه های فراوانی برای جانشینی وی نام برده می شود که حتی نام برخی از آنها برای پست فعلیشان زیاد است، چه برسد به فرمانداری فردیس. باید قبول کرد که مدیریت شهرستانی با حدود 600 هزار نفر جمعیت که اکثر آنها مهاجر، از طبقه متوسط جامعه و فاقد بسیاری از امکانات معمولی شهرنشینی هستند، کار یک فرد بی تجربه نیست و اصلا فردیس جای تجربه آموزی نیست. فردیس مدیری با سابقه و از همه مهمتر با شناخت،آگاهی و مقبولیت عمومی می خواهد.

فردی می تواند در فردیس موفق شود که یا فرماندار بوده و یا حداقل سابقه چندین ماه کار اجرایی مهم در فردیس را داشته باشد. بالاخص در زمان حاضر که با توجه به بازه زمانی کوتاه تا انتخابات ریاست جمهوری و احتمال تغییر مدیران بعد از انتخابات می رود، اگر فردی بدون شناخت حائز پست عالیترین فرد سیاسی شهرستان شود تا بخواهد از پتانسیل ها، فرصت ها و نیازهای فردیس آگاه شود، عمر مدیریتی اش به پایان رسیده و این یعنی حدود 7 ماه بلاتکلیفی برای فردیس.

 

ادامه دارد....

مهدی مزرئی

 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه