همه ما مشاور هستیم

بایستی نگاه ویژه ای به جزئیات داشته باشیم

فردیس نیوز - در مدیریت کلان تصمیم گیری ها به نحوی است که پس از طی پروسه های خرد ، بازدهی عمومی را به همراه خواهد داشت .

شاید در این گونه مدیریت آنچه بیشتر مورد توجه باشد برنامه های بلند مدت و آینده نگری آنهابوده و برنامه های کوتاه مدت صرفا جهت تسکین معضلات و یا راهکارهایی برای دستیابی به اهداف میان مدت و بلند مدت باشد .فردیس

چگونگی طراحی دستیابی به هدف است که تفاوت یک مدیر کارآمد یا به قولی حرفه ای را با یک مدیر تازه کار نمایان می سازد .

البته در این بین نقش مشاوران و معاونین یک مدیر حرفه ای یک نقش اساسی و غیر قابل انکار است . هر چند شاید در بسیاری موارد انتخاب مشاوران و معاونان مورد دلخواه یک مدیر امری امکان پذیر نباشد اما ساختار وجودی و شناسایی نقاط قوت و ضعف آنها و هدایت این نقاط به سمت بازدهی بالا از خصوصیات بارز یک مدیر خوب است .

با نگاه به شیوه مدیریت در بسیاری از نقاط کشور در خواهیم یافت که هر چند تعداد مدیر خوب و حرفه ای در کشور کم نداریم ، اما توانایی بسیاری از این مدیران به علت ترس از عدم ثبات مدیریتشان ، تصمیمات آنها را به سمت برنامه های کوتاه مدت و میان مدت سوق داده و این آفت همواره خرمن خواسته های آیندگان را نابود ساخته است .

از سویی دیگر عدم توجه شاید مشاوران و معاونین و یا مدیر موفق درپاره ای از موارد به جزئیات نه چندان مهم اما مهم ! موجب ساخت بنایی می شود که مصداق بارز آن مثل " خشت اول گر نهد معمار کج ، تا ثریا می رود دیوار کج " باشد .  

در شهرستان نوپای فردیس که با نا ملایمات و مشکلات عدیده ای در ابتدای تاسیس با خود داشت ، حضور افراد کارکشته و دلسوزی همچون دکتر ایمانی ، امام جمعه فردیس  ، و مهندس مهرور ، فرماندار شهرستان ، که صراحت بیان و تیز بینی و نکته سنجی را در خصوصیات مدیریتی خود به نحو بارزی دارند نقطه روشن این اتفاق بود .

پشتکار ، برنامه ریزی ، صراحت بیان ، تجربه لازم ، مردم داری ، زمان سنجی و از همه مهمتر دغدغه حل مشکلات شهرستان از نکات بارز بسیاری از مدیران حاضر در فردیس است که تا کنون حدود 36 اداره را در خود جای داده است .

شاید از دیدگاه فرماندار محترم به شکل گیری هر چه سریعتر چارت اداری و سازمانی شهرستان و استقرار ادارات مختلف ، ایجاد شهرک اداری ، استقلال شهرستان و انجام امورات روزمره مردم فردیس در همین نقطه از استان و عدم نیاز در مراجعه به سایر نقاط کرج برای حل مشکلات خود ، در اولویت و از اهداف کوتاه مدت و میان مدت ایشان باشد .

تشکیل کمیته های مختلف و برگزاری جلسات متعدد و گاهی خشکی در مطالبه خواسته ها که همان خواسته های مردم شهر است نشان دهنده این عزم بالا بوده و امید به داشتن شهرستانی کامل و پیشرفته را به همگان خواهد داد .

اما برخی نکات پیش پا افتاده ای وجود دارد که وظیفه خود دانسته تا برای رفع آنها بیان کرده تا شاید مورد توجه قرار گیرد .

چرا که خود را از مشاورین و معاونین یک مدیر خوب می دانیم . بله . همه ما بایستی از مشاوران خادمان خود باشیم که در غیر این صورت نه تنها به خود بلکه به سالها تجربه و سرمایه گذاری بیت المال برای ساخت مدیری لایق خیانت کرده و بدون شک حق الناس را بر ذمه خود خواهیم داشت .

باید در نظر داشته باشیم که هیچ کس کامل نبوده و در زندگی اجتماعی است که تکامل صورت خواهد گرفت و نباید از وظایفی که بر گردن خود داریم شانه خالی کرده و کورکورانه و بی تفاوت از کنار مسایل عبور کنیم .

و اما این نکات ؛

1 – عدم وجود تابلوهایی در ورودی ها و خروجی های شهرستان با پیام خوش آمدگویی و خداحافظی یکی از ابتدایی ترین کارهایی است که متاسفانه تاکنون صورت نگرفته و می طلبد که شهرستان شدن فردیس برای همگان مشخص شود .

2 – عدم وجود تابلوهای راهنمای ادارات شهرستان  که مکان بسیاری از آنها برای مردم ناشناخته بوده و بسیاری نیز هنوز از وجود این ادارات آگاهی ندارند . پیشنهاد ما حداقل نصب بنری در جلوی درب فرمانداری با ذکر نام ادارات مستقر در شهرستان و آدرس و تلفن تماس آنها در حال حاضر است .

3 – متاسفانه عدم باور شهرستان شدن فردیس گویا در حال حاضر در مجموعه استانی استانداری البرز نیز هنوز وجود داشته ، به نحوی که در سفرنامه نوروزی استان که با همکاری بسیاری از ادارات استان و مجموعه استانداری چاپ و منتشر شده است هیچ نامی از شهرستان فردیس برده نشده و تاسف انگیزتر این که در فردیس نیز توسط ادارات مختلف توزیع شده است . این اتفاق می طلبد که مجموعه محترم فرمانداری همانگونه که در بسیاری موارد ریزبینانه به موضوعات واکنش نشان می دهند این موضوع را نیز پیگیری نمایند .

القصه ! همه ما از من سردبیر و مدیر مسئول تا رئیس و کارمند فلان اداره و شما شهروندان عزیز وظیفه داریم که اگر می خواهیم شهری آباد و پیشرفته داشته باشیم و مطالبات به حق خود را انجام شده ببینیم بایستی مشاوران خوبی برای مدیران شهرستان باشیم و با بیان کاستی ها و در خواست مطالبتمان می توانیم آینده ای روشن را به فرزندانمان هدیه دهیم و مدیران عزیز نیز باید این نکته را در یابند که جز خدمت مسئولیت دیگری ندارند و اگر حکم ریاست برای آنها زده شده است ، نه تنها تافته جدا بافته ای نیستند و ارجعیتی بر کسی ندارند بلکه انتخاب شده اند تا گره ای از گره های مردم را بگشایند و این از الطاف الهی است و اگر اربابان همه ما که همان همشهریان فهیم ما هستند ، نکته ای را یادآوری می کنند با تکبر از کنار آن نگذریم که شاید قبولی خدمت ما به توجه به همین نکات بستگی دارد . 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه