کاهش تقاضای اجاره واحد صنفی در فردیس

بررسی علل و ارائه راهکارهای احتمالی

فردیس نیوز _ در پی رکود کسب و کار و همچنین افزایش اجاره های واحدهای  صنفی تعداد واحدهای خالی رو به افزایش است.

به گزارش فردیس نیوز ، چند وقتی است که جمله" این مغازه اجاره داده می شود " در خیابانهای اصلی وفرعی فردیس زیاد به چشم می خورد.

زمان نه چندان دوری بود که برای اجاره مغازه و یا واحد صنفی در فردیس باید مدتها در خیابانها می گشتی تا شاید برای چند ماه آینده جایی را پیدا کنی. آنانی که مالک بودند با توجه به رونق کسب و کار ، گرفتن اجاره در نظر شان سود کمتری داشت و آنانی که مستاجر بودند حاضر به جابه جایی نبودند و تمدید ملک اجاره ای خود را از چند ماه قبل پیگیری می کردند .

این اتفاق دلایل بسیاری داشت . اولا اینکه رونق کسب و کار در فردیس بسیار خوب بود و با توجه به اینکه در کل استان البرز و حتی تهران فردیس را به عنوان یک مرکز تجاری بزرگ می شناختند، خرید و فروش در این منطقه چهره ویژه ای داشت.

ثانیا اجاره های در خواستی مالکین مبلغ معقولی بود و به مستاجرین کمک می کرد هر سال برای در خواست تمدید واحد خود پیش قدم شوند و البته دلایل دیگری از جمله ارزان بودن اجناس و تنوع محصولات عرضه شده و بسیار دلایل دیگر موجب شده بود که مغازه ای در فردیس هیچگاه خالی نماند.

اما اکنون متاسفانه با کاهش شدید خرید و فروش وگران بودن اجناس و از طرفی افزایش بی رویه اجاره های واحد صنفی کسبه به دنبال جای دیگری برای راه اندازی شغل خود هستند.

اگر دقیق تر به این مساله نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که بیشترین علت دوری کاسبان صاحب نام و یا به قولی آنانی که واقعا کاسبند از افزایش بی رویه و بدون توجیه اجاره بها می باشد.  

وقتی کاسبی با افزایش اجاره بها روبرو می شود ناگریز خواهد شد که بر قیمت اجناس خود نیز بیفزاید . از سویی این افزایش قیمت از سوی بازار نیز بوده و ناخودآگاه قیمتها به سمتی خواهد رفت که قدرت خرید را کاهش خواهد داد . هنگامی که خرید و فروشی در بازار نباشد ، کاسب جز ضرر چیزی دریافت نخواهد کرد و بدون درنگ مغازه خود را تحویل داده و در جای دیگری به فکر کاسبی خواهد افتاد.

از طرف دیگر افزایش اجاره بهای واحدهای صنفی نیز دلایل بسیاری دارد . یکی از این دلایل افزایش بی رویه قیمت مسکن و واحد تجاری در فردیس است که مالک را بر آن خواهد داشت که براساس قیمت فعلی ملک خود مبلغ اجاره را مشخص کند . دلیل دیگر می تواند محدود بودن واحد صنفی باشد . در فردیس تعداد مجتمع های تجاری و یا اداری بزرگ عددی باور نکردنی است . صفر ! بله در فردیس یک مجتمع تجاری و اداری بزرگ همانند مثلأ پاساژ آزادی کرج وجود ندارد .

البته در حال حاضر چند پاساژ کوچک با تعدادی مغازه محدود وجود دارد که بدون شک پاسخگوی نیازهای واقعی مردم نیست . شاید ساخت مجتمع ها و پاساژهای بزرگ همانند آنچه در شهرهای اطراف مثل سراسیاب و یا کرج وجود دارد بتواند بخشی از مشکلات را کم کرده و این انحصار طلبی مالکین را بشکند . که البته نقش شهرداری و شورای شهر در این زمینه نقش غیر قابل انکاری است . چرا که اگر از دید مدیریت کلان شهری به این موضوع نگریسته شود صدور مجوز ساخت مجتمعهای این چنینی و کمک در تشویق مالکین در ورود به این امر از ابعاد مختلف برای برای شهر سودمند بود و در نهایت به کاهش هزینه های جاری شهر کمک بسزایی خواهد کرد .

به عنوان مثال یکی از مشکلات شهر فردیس وجود ترافیک و نبود پارکینگ های لازم است که با احداث یک مجتمع تجاری –  اداری مناسب و مجهز ، بدون شک این مجتمع به یک پارکینگ بزرگ و طبقاتی تجهیز شده و می تواند باری از روی دوش شهر برداشته و هزینه های آینده را در خصوص پارکینگ های عمومی کاهش دهد . مثلا شهرداری می تواند با در نظر گرفتن تشویقات ویژه برای مالکین آنها را به ساخت 2 طبقه پارکینگ ااضافه در مجتمع خود ترغیب کرده و حق بهره برداری را در ازای مثلا یک طبقه اضافه بنا برای خود محفوظ بدارد .

البته اینها پیشنهاداتی است که شاید در عمل قابل اجرا نباشد اما می تواند در سند چشم انداز مدیریت شهری تمهیداتی در نظر گرفته شود که این همیاری نه تنها در ابعاد مختلف برای مردم و مسئولین سودمندخواهد بود بلکه مالکین دیگر نیز به حضور در صحنه آبادانی شهر تشویق خواهند شد و رونق و شادی دوباره به چهره فردیس بر خواهد گرفت .


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
حوزه و دانشگاه